Stav naší krve se zásadním způsobem podílí na tom, jak se cítíme. Spolehlivým ukazatelem stavu našeho organismu je krevní obraz. Krev zabezpečuje distribuci kyslíku, živin a hormonů, ale i optimální funkci imunity.
Proto bychom pravidelné odběry krve neměli zanedbávat. Kontrola se doporučuje také před a po ukončení redukčního režimu. Zjistíme, zda hubnutím neutrpěla játra, máme zdravou hladinu glykémie i poměr mezi tzv. hodným a špatným cholesterolem.
Jak se tvoří naše krev
Ke krvetvorbě, produkci bílých a červených krvinek a krevních destiček, dochází v kostní dřeni. Stravování ve fastfoodech, nevyvážený jídelníček, nadměrná konzumace alkoholu, ale i silného černého čaje či kávy, stejně jako nedostatek pohybu, však mohou krvetvorbu narušit. Zhoršené vstřebávání výživných látek vede ke snížení počtu krvinek, dochází k anémii nebo leukopenii. Zbystřete, pokud pociťujete únavu, dušnost, bušení srdce, jste bledí, apatičtí nebo dokonce omdléváte! Schopnost krvetvorby se přirozeně zhoršuje také s věkem. Zdravějším životním stylem však můžeme tyto procesy už do měsíce obnovit.
Krvetvorbu zlepšíme stravou
Krvetvorbu podpoříme pravidelnou, pestrou a vyváženou stravou s dostatkem bílkovin a vlákniny. Hlídat bychom měli dostatečný přísun železa z červeného masa, správně upravených luštěnin, ořechů, červených paprik, rajčat, řas, brokolice, špenátu, hořké čokolády i červeného vína, rostlinné zdroje železa jsou ale pro lidské tělo obtížně využitelné, proto by např. vegani měli železo doplňovat kvalitními doplňky stravy. Vstřebatelnost železa zvyšuje vitamin C. Zaměřte se také na potraviny obsahující měď, zinek a kyselinu listovou. Dalším důležitým vitaminem pro krvetvorbu je vitamin B12, který najdete v živočišné produkci, droždí, pivě či vodních řasách. B2 a B6 načerpejte ze syrové listové zeleniny, avokáda, pistácií, meruněk nebo lesních plodů. Pitný režim doporučujeme obohatit minerálkami a šťávou z červené řepy. A nezapomeňte každý den zařadit alespoň půlhodinky pohybu na čerstvém vzduchu!
Daruj krev – zachráníš 3 životy
Staňte se dárcem a z jednoho odběru zachraňte až tři životy! Dárcem je pouze každý třicátý člověk, ale transfuzi potřebuje každý třetí člověk na světě, a to každé dvě sekundy. Zaregistrujte se třeba na Světový den dárců krve 14. června.
Jak dostat krev do kondice
- Snažte se předcházet nadměrným výkyvům hladiny cukru v krvi. Jezte pravidelně po menších porcích.
- Hemoglobin přenáší kyslík díky železu – dejte si červené maso, játra, správně upravené luštěniny nebo červenou řepu.
- Potraviny bohaté na vlákninu vám pomohou snížit hladinu cholesterolu.
- Zařazení tučných ryb do jídelníčku nebo přídavek kvalitního rybího oleje zlepšuje poměr mezi dobrým a špatným cholesterolem.
- Pro dobrou funkci imunitního systému jezte dostatek kvalitních bílkovin, živočišných i rostlinných.
- Vyzkoušejte bylinky, které umí čistit krev. Vsaďte na mladou kopřivu, pampelišku nebo rozrazil.
- Závislost na cigaretách a alkoholu nahraďte venkovními pohybovými aktivitami.