Udržitelnost se stala jedním z nejdiskutovanějších témat současnosti. Není divu. Jde o koncept, který má zásadní vliv na budoucí kvalitu života každého z nás. Pojďme se podívat na deset klíčových bodů, které by měl o udržitelnosti vědět každý obyvatel Země.
1. Ochrana přírodních zdrojů
Udržitelnost znamená zodpovědné využívání přírodních zdrojů. Jde o to, abychom neplýtvali a nechali dostatek i pro budoucí generace. Týká se to vody, půdy, lesů i nerostných surovin. Podle Světové banky se do roku 2050 zvýší globální poptávka po vodě o 55 %. To jen podtrhuje nutnost šetrného hospodaření s vodními zdroji.
2. Snižování uhlíkové stopy
Každý z nás může přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. Stačí třeba méně jezdit autem a více chodit pěšky či jezdit na kole. Nebo si pořídit úsporné spotřebiče do domácnosti. A pochopitelně také upřednostňovat lokální sezónní stravu, tak jak to děláme i my v Cestě na talíř. Věděli jste, že uhlíková stopa každého obyvatele Česka je asi 12 tun CO2 ročně? To je více než dvojnásobek světového průměru.
3. Oběhové hospodářství
Recyklace a opětovné využívání materiálů je základem udržitelnosti. Třídění odpadu by mělo být samozřejmostí pro každého. Stejně tak preferování výrobků z recyklovaných materiálů. V EU se recykluje pouze 40 % komunálního odpadu. Cílem je do roku 2030 zvýšit tento podíl na 65 %.
4. Obnovitelné zdroje energie
Solární, větrná či vodní energie představují budoucnost. Jsou šetrné k životnímu prostředí a nevyčerpatelné. I jednotlivci mohou přispět třeba instalací solárních panelů na střechu. V roce 2020 tvořily obnovitelné zdroje 22 % globální produkce elektřiny. Do roku 2026 se očekává nárůst na 30 %.
5. Udržitelná spotřeba
Nakupujme s rozmyslem. Preferujme kvalitní výrobky s dlouhou životností. Vyhýbejme se jednorázovým plastům. Podporujme lokální producenty a fair trade produkty. Každý rok lidé na planetě zbytečně vyhodí oblečení v hodnotě 500 miliard dolarů. Drtivá většina z toho pochází od producentů tzv. fast fashion, což je označení pro nekvalitní a netrvanlivé produkty, jejichž výroba neúměrně zatěžuje životní prostředí. Naproti tomu udržitelná móda může toto plýtvání výrazně omezit.
6. Ochrana biodiverzity
Rozmanitost živočišných a rostlinných druhů je klíčová pro zdraví planety i naše vlastní přežití. Každý může přispět třeba vytvořením nové zahrady, zasazením stromu nebo podporou organizací na ochranu přírody. Podle OSN je ohroženo vyhynutím až 1 milion druhů rostlin a živočichů. To je alarmující číslo, které podtrhuje důležitost ochrany biodiverzity.
7. Udržitelná doprava
Hromadná doprava, sdílená auta či elektromobilita. To jsou cesty, jak snížit znečištění a ucpávání měst. Při plánování cest myslete na to, jaký způsob dopravy zvolíte. Doprava produkuje 24 % globálních emisí CO2. Přechod na udržitelné formy dopravy, postavené na zelené energii, může výrazně snížit toto číslo.
8. Zelené budovy
Moderní stavebnictví klade důraz na energetickou účinnost a využívání ekologických materiálů. Při rekonstrukci či stavbě nového domu myslete na tyto aspekty. Budovy spotřebovávají 40 % energie v EU. Zelené stavitelství může snížit spotřebu energie až o 50 %.
9. Odpovědná spotřeba vody
Voda je vzácný zdroj. Šetřeme s ní při každodenních činnostech. Instalujme úsporné baterie, sprchové hlavice. Využívejme dešťovou vodu na zalévání. Průměrný Evropan spotřebuje denně 144 litrů vody. Úsporné technologie mohou snížit spotřebu až o 50 %.
10. Vzdělávání a osvěta
Informovanost je základ. Vzdělávejme se v oblasti udržitelnosti. Šiřme povědomí mezi svými blízkými. Jen informovaní lidé mohou činit správná rozhodnutí. Podle průzkumu Eurobarometru si 94 % Evropanů myslí, že ochrana životního prostředí je důležitá. To ukazuje rostoucí povědomí o významu udržitelnosti.
Udržitelnost není jen módní slovo. Je to nutnost pro zachování života na Zemi, jak ho známe. Každý z nás má moc ovlivnit budoucnost planety. Stačí začít u sebe a dělat i malé kroky. Společně můžeme dosáhnout velkých změn.