Při současném hektickém stylu života stále více z nás zažívá problémy s trávením. Mohou za to špatné stravovací návyky, kterým stres a shon nahrávají. Ve spěchu do sebe obrátíme hrnek kávy a než začneme práci, už nám kručí v břiše.
Celý den se odbýváme a večer spořádáme kdeco. Následkem je těžký žaludek a problémy s usínáním. Aby trávení fungovalo správně, je třeba preferovat minimálně průmyslově zpracované potraviny, volit šetrné úpravy pokrmů – vaření, dušení a pečení před smažením, nezapomínat na pitný režim a pravidelně se hýbat. Především pak potřebujeme pravidelnou a vyváženou stravu.
Režim a vyváženost
Do svého stravování vneste především režim a řád. Pro start do nového dne si dopřejte pokrm bohatší na bílkoviny, například vajíčka nebo žitný chléb s kvalitní šunkou či sýrem. Bílkoviny jsou nejen živinou, bez které není možný život, Ale protože se tráví pomaleji, udrží nám delší pocit sytosti. K obědu volte také dostatečnou porci bílkovin – libové maso nebo ryby, doplňte ji komplexními sacharidy – celozrnná rýže, vařené brambory, luštěniny nebo kvalitní celozrnné pečivo. Třetinu až polovinu porce zdravého oběda by měla tvořit pestrá zelenina s kvalitními tuky, třeba se zálivkou z olivového oleje a semínky.
Odpoledne už sacharidy a tuky šetříme. Obědovou porci bílkovin můžete mít i k večeři, ale na příloze uberte (to ale neplatí, pokud jste si dali odpoledne trochu více do těla nějakou sportovní aktivitou). Nezapomínejte také na pravidelný pitný režim a přiměřený pohyb, který prospěje trávení, a navíc vám pomůže lépe zvládat stres.
První pomoc při neduzích
S narušeným trávením nám může pomoct řada bylinek v podobě bylinných tinktur nebo čaje. Zeměžluč podporuje trávicí procesy. Pomůže při pocitu plnosti z jídla, nechutenství nebo při nadýmání. Heřmánkový čaj zklidní rozbouřený žaludek, máta harmonizuje trávicí ústrojí a bobkový list zrychluje štěpení tuků. Nadýmání vyřeší fenykl, řepík lékařský prospěje střevům a meduňka celkově zklidní.
Na trávení má kromě bylinek blahodárný vliv i zelenina a ovoce. Cuketa se doporučuje na zklidnění trávicí soustavy, salátová čekanka se doporučuje při problémech se žlučníkem a květák, chřest i mrkev jsou vhodnou stravou při různých onemocněních žaludku. Mrkev pomáhá také při zácpách – syrová, vařená se doporučuje při průjmu. Navíc obsahuje pektin, který má schopnost vázat těžké kovy a vylučovat je z organismu. Není divu, že celý svět slaví 4. dubna Mezinárodní den mrkve! 7. dubna si pak můžete připomenout Světový den zdraví. Zdůrazňuje důležitost prevence a zdravé trávení je určitě její neodmyslitelnou součástí.
5 tipů, jak zahnat hlad zdravě!
- Jezte živinově vyvážená jídla s dostatečným obsahem bílkovin a přiměřeným množstvím kvalitních tuků. Tato jídla vás zasytí na několik hodin a nemáte po 2 hodinách potřebu dalšího jídla.
- Pokud nesportujete, volte potraviny, které prudce nárazově nezvyšují hladinu cukru v krvi. Patří sem třeba rýže natural, celozrnné pečivo, bílé jogurty nebo kvalitní hořká čokoláda. Vyhnete se tak nutkavému přejídání.
- Dodržujte pitný režim, vhodná je voda nebo zelené čaje. Před jídlem můžete vypít sklenici vody a uvidíte, že vás posléze zasytí i menší porce.
- Pokud vám nedělá problémy kofein, káva je skvělým pomocníkem pro zrychlení metabolismu a potlačení vlčího hladu.
- Dostatečně a kvalitně spěte, kvalitní odpočinek důležitý pro správnou regeneraci a hormonální rovnováhu, která mimo jiné ovlivňuje i pocit hladu.