Svět nad propastí. Co nás čeká, když nezměníme kurz?

Klimatická krize se prohlubuje, populace roste a zdroje se tenčí. Vědci bijí na poplach. Pokud lidstvo radikálně nezmění své chování, čeká nás temná budoucnost. Jaká konkrétně? Podívejme se na možné scénáře.

Nejde o aktivismus ani strašení. Následující řádky přinášejí holá fakta a reálná nebezpečí, na která upozorňuje drtivá většina současných vědců. Jejich varování jsou podložena roky výzkumů a analýz.

Globální oteplování je realitou. Globální klimatická zpráva programu Copernicus uvádí, že průměrná globální teplota v roce 2023 bylo o 1,48 °C vyšší než před průmyslovou revolucí. Osm nejteplejších let v historii měření bylo zaznamenáno od roku 2015.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) varuje, že překročení hranice oteplení o 1,5 °C bude mít vážné důsledky. Bohužel, současné trendy naznačují, že tuto hranici pravděpodobně již velmi brzy překročíme.

Co nás tedy čeká, pokud radikálně nezměníme kurz? Podívejme se na možné scénáře budoucnosti bez udržitelnosti.

Města pod vodou

Hladiny oceánů stoupají alarmujícím tempem. Podle prognóz by do roku 2100 mohly vzrůst až o 2 metry. To by znamenalo zatopení pobřežních oblastí, kde žijí stovky milionů lidí.

Velká města jako New York, Šanghaj nebo Bombaj by čelila masivním záplavám. Miliony klimatických uprchlíků by hledaly nový domov. Vznikaly by obrovské sociální a ekonomické tlaky.

Extrémní počasí na denním pořádku

Vlny veder, sucha a požáry by se staly běžnou součástí života. Podle odhadů by do roku 2050 mohlo být až 3,5 miliardy lidí vystaveno pravidelným vlnám extrémních veder.

Zemědělství by trpělo. Úroda by klesala, ceny potravin by prudce rostly. Hlad a podvýživa by zasáhly stovky milionů lidí, zejména v chudších oblastech.

Vymírání druhů v plném proudu

Současná rychlost vymírání druhů je nejspíš až 1000krát vyšší než přirozená míra. Každý den vymře asi 80 druhů zvířat. Pokud tento trend bude pokračovat, do konce století by mohla vyhynout polovina všech známých druhů.

Kolaps ekosystémů by měl nedozírné následky. Narušily by se potravní řetězce, rozpadly by se celé biotopy. Důsledky pro lidstvo by byly katastrofální.

Populační exploze a vyčerpání zdrojů

Podle prognóz OSN by světová populace mohla do roku 2100 dosáhnout 11 miliard. Tak vysoký počet lidí by kladl obrovské nároky na již tak přetížené zdroje planety.

Nedostatek pitné vody, potravin a energie by vedl ke konfliktům a masové migraci. Sociální napětí by rostlo, geopolitická situace by byla extrémně nestabilní.

Naděje stále žije

Toto jsou jen některé z možných scénářů. Realita by mohla být ještě horší. Dobrou zprávou je, že stále máme šanci kurz změnit.

Přechod na obnovitelné zdroje energie, udržitelná spotřeba a ochrana přírody jsou klíčové. Každý jednotlivec může přispět. Čas ale rychle ubíhá. Je třeba jednat hned.

Cesta na talíř

Cesta na talíř

Do restaurací Aramark nakupujeme čerstvé sezónní suroviny od lokálních farmářů a pěstitelů. Pár hodin po sklizni pak připravujeme naše speciality. Snižujeme tím uhlíkovou stopu a zároveň podporujeme místní ekonomiku.