Ovoce a zelenina
Cibule a česnek milují temno a sucho. Ideální je uložit je do prodyšného košíku či papírového sáčku. Pozor na vlhkost – ta způsobuje plíseň a hnilobu. Jahody a borůvky vydrží nejdéle v lednici, ale nenechávejte je tam déle než jeden den. Před uskladněním je však nemyjte. Vlhkost urychluje kažení. Očistěte je až těsně před konzumací.
Brambory patří do tmavého a chladného prostředí. Teplota kolem 7-10 °C je optimální. Vyšší teploty podporují klíčení, přímé slunce zase tvorbu jedovatého solaninu. Rajčata a banány do lednice nepatří. Chlad narušuje jejich chuť i strukturu. Nechte je dozrát při pokojové teplotě.
Kořenovou zeleninu skladujte v chladném a vlhkém prostředí, ideálně v nejnižší přihrádce lednice. Před uložením odstraňte nať a zabalte do navlhčené utěrky nebo perforovaného sáčku. Tak zabráníte vysoušení a udržíte křupavost až 2-3 týdny. Pozor na příliš těsné balení kvůli riziku plísní. Pravidelně kontrolujte stav a odstraňujte nahnilé kusy. Správné skladování zachová chuť i cenné živiny.
ČTĚTE TAKÉ: Jak skladovat a zpracovat kořenovou zeleninu v zimě
Vejce
Neomývejte je před uložením do lednice. Skořápka je přirozeně chráněna proti bakteriím. Mytím tuto ochranu narušíte. Čerstvé vejce poznáte jednoduchým testem. Ponořte ho do vody – čerstvé klesne ke dnu, starší se vznáší nebo plave na hladině.
Suché potraviny
Mouka, rýže či těstoviny lákají potravinové moly. Skladujte je v pevně uzavíratelných nádobách na temném a suchém místě. Pravidelně kontrolujte, zda se v nich neobjevili nezvaní hosté.
Maso
Čerstvé maso vydrží v lednici maximálně 2-3 dny, vložené do uzavíratelné nádoby nebo zabalené v potravinářské fólii. Pokud ho nestihnete zpracovat, raději zamrazte. V mrazáku vydrží 3-6 měsíců bez ztráty kvality. Nikdy nedopusťte, aby z rozmrazovaného masa skapávala tekutina na jiné potraviny v lednici.
Pečivo
Chléb a rohlíky skladujte v papírovém nebo plátěném sáčku. Plastový obal způsobuje vlhnutí a plesnivění. Pokud chléb nekrájíte, skladujte ho nakrojenou stranou dolů.
Rizika nesprávného skladování
Správné skladování potravin je základním předpokladem pro prevenci alimentárních nákaz. Důležité je dbát také na hygienu při manipulaci s potravinami. Navíc můžete ušetřit nemalé peníze.
Statistiky ukazují, že na jednoho obyvatele Česka připadá ročně asi 50 kg vyhozených potravin v hodnotě několika tisíc korun. Správným skladováním můžeme toto číslo výrazně snížit.