Římský salát: Křupavá pochoutka s léčivými účinky

Staří Římané věděli, co je dobré. Jedli římský salát na konci jídla. Proč? Podporoval trávení a navozoval spánek. Císař Augustus mu dokonce nechal postavit sochu. Věřil totiž, že ho salát vyléčil z nemoci.

Co dělá římský salát tak výjimečným? Obsahuje lactucin. Tato látka příznivě ovlivňuje trávení, uklidňuje mysl a uvolňuje křeče. Ale to není vše. Salát je bohatý na železo, vitaminy B a C, karoten a vlákninu. Je to hotová vitamínová bomba!

Všestranné využití v kuchyni

V moderní kuchyni má římský salát nezastupitelné místo. Používá se hlavně ve studené kuchyni. Ale nebojte se experimentovat. Můžete ho dusit, zapékat nebo dokonce grilovat. A hodí se i do polévek.

Pravděpodobně nejznámějším pokrmem je Caesar salát, který vám v rámci Cesty na talíř také servírujeme. Poprvé ho připravil italský restauratér Caesar Cardini působící v Mexiku. Traduje se, že po jednom rušném víkendu roku 1924 vytvořil tento recept z toho, co mu zbylo ve vyjedené kuchyni. Jeho původní varianta obsahovala římský salát, česnek, krutony, parmezán, vařené vejce, olivový olej a worcestrovou omáčku.

Historické zajímavosti

Věděli jste, že římský salát má dlouhou a bohatou historii? Už ve starověkém Římě byl považován za delikatesu. Císařové ho milovali pro jeho chuť a léčivé účinky. Dokonce se traduje, že byl součástí hostiny při oslavách založení Říma.

Moderní výzkumy

V posledních letech vědci objevují stále nové a nové přínosy římského salátu pro naše zdraví. Zjistili například, že obsahuje antioxidanty, které mohou pomáhat v boji proti rakovině. Také se ukázalo, že pravidelná konzumace tohoto salátu může přispívat ke snížení rizika srdečních onemocnění.

Podívejte se, co jsme vařili v Cestě na talíř!

Kulinářské tipy

Římský salát nemusí být jen součástí klasických salátů. Zkuste ho ugrilovat a podávat s balzamikovým octem a parmezánem. Nebo ho použijte místo tortilly a zabalte do něj své oblíbené ingredience. Možností je nespočet a všechny jsou lahodné!

Cesta na talíř

Cesta na talíř

Do restaurací Aramark nakupujeme čerstvé sezónní suroviny od lokálních farmářů a pěstitelů. Pár hodin po sklizni pak připravujeme naše speciality. Snižujeme tím uhlíkovou stopu a zároveň podporujeme místní ekonomiku.