Účinně předcházet rozvoji deprese, nebo v méně závažných případech zmírnit průběh psychických problémů, můžeme zdravým životním stylem a vědomou psychickou hygienou.
Zdravé bakterie pro lepší náladu
Zásadní formou prevence je péče o střevní mikrobiom. V trávicím traktu žijí kolonie mikroorganismů, jejichž složení a kondice se odráží ve stavu naší obranyschopnosti, vzhledu pokožky nebo právě náladě. Ve střevech se totiž pod jejich taktovkou podle některých autorů tvoří dokonce až 90% „hormonu štěstí“, serotoninu!
Jak vylepšit střevní mikroflóru?
Mikrobiomu prospívá příjem probiotik z fermentovaných potravin, jako je kysané zelí či kvašená zelenina – nakládané okurky, červená řepa nebo cibule. Dalším životabudičem je i korejský národní pokrm kimchi a mléčné kysané výrobky.
V boji se splíny zařaďte chřest, čekanku, artyčok, cibuli, česnek, pórek, luštěniny či některé obiloviny, avokádo, banány, borůvky, zelený čaj nebo čokoládu jako významné zdroje vlákniny a polyfenolů. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny (přesněji různých nestravitelných sacharidů) a polyfenolů totiž fungují jako prebiotikum. V podstatě se jedná o potravu pro naše střevní bakterie. Nesmíme zapomenout ani na pravidelný pohyb a spánek, které také pozitivně ovlivňuje stav naší mikroflóry.
Objetí do zásoby
Den objímání připadá po celém světě na 21. ledna. V roce 1986 s ním přišel americký podnikatel Kevin Zaborney jako s prostředkem ke zmírnění stresu v psychicky náročné části roku. Objetím prohlubuje mezilidské vztahy a zároveň pomáhá lépe porozumět svým emocím. Dodává pocit jistoty, bezpečí, lásky, sebevědomí a důvěry. Uvolňuje stres a svalové napětí, podporuje imunitní systém i srdeční činnost. V mozku se při objetí a dotycích navíc vyplavuje hormon lásky oxytocin!
Lidé, kteří se pravidelně objímají, mají podle amerických vědců optimální tepovou frekvenci. Minimem jsou údajně čtyři objetí denně, ideálem osm a více. Pokud se rodiče před dítětem pohádají a viditelným objetím zase usmíří, pozitivně tím ovlivní vývoj své ratolesti v duševně vyspělého jedince. A pamatujte, že pokud k vám byli rodiče v projevech lásky skoupí, o to vyšší dávku potřebujete nyní. Tak hurá do toho!
Tipy pro dlouhodobě lepší náladu
- Pravidelně sportujte úměrně své kondici
- Denně se pohybujte na čerstvém vzduchu
- Vystavujte se slunečním paprskům i v zimě
- Dopřejte si dostatek kvalitního spánku
- Jezte plnohodnotné a fermentované potraviny
- Vnímejte původ svých emocí
- Naučte se meditovat
- Vzdělávejte se v oblasti psychického zdraví
- Dělejte si malé radosti
- Objímejte své blízké