Kopr má bohatou historii a všestranné využití

Kopr vonný, nenápadná bylina s charakteristickou vůní, má v našich kuchyních a domácnostech nezastupitelné místo. Tato jednoletá rostlina s šedozelenou lodyhou a jemnými listy skrývá mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Historie kopru sahá až do dávných dob starověku. Staří Egypťané jej znali pod názvem „ammisi“, zatímco Řekové a Římané jej pojmenovali „anethon“. Právě díky římským výpravám se kopr dostal až na sever od Alp. Zajímavostí je, že roku 812 sám Karel Veliký nařídil jeho pěstování na svých statcích, vědom si jeho kulinářského i léčivého významu.

Pěstování pro každého

Dobrou zprávou pro zahrádkáře je, že kopr je na pěstování poměrně nenáročný. Vyžaduje slunné a teplé stanoviště, ale jinak se spokojí i s chudší půdou. Pozor si dejte pouze na větrná místa, která této křehké bylině nesvědčí. Při správné péči vám kopr poskytne první sklizeň již 6 týdnů po výsevu.

Všestranné využití v kuchyni

Kopr je nejen výborným kořením, ale i zeleninou. V kuchyni najde uplatnění prakticky celá rostlina – od natě přes listy až po semena. Nenahraditelný je při přípravě rybích pokrmů, osvěží saláty a dodá chuť polévkám i omáčkám. Nezapomeňte jej přidat do nálevu při nakládání okurek nebo zelí!

Foto © Aramark, Petra Železná

Léčivé účinky

Kopr však není jen kulinářskou lahůdkou. Již po staletí je ceněn i pro své léčivé vlastnosti. Koprový čaj pomáhá při zažívacích obtížích a nadýmání. Podporuje tvorbu mateřského mléka a žaludečních šťáv. Díky obsahu vitamínů a minerálů posiluje celkové zdraví organismu.

Zajímavosti z historie

Věděli jste, že římští gladiátoři si před zápasem natírali koprem ruce a nohy pro posílení svalů? Tato praktika se později rozšířila i mezi atlety. A pokud vás trápí nespavost nebo démoni, i zde může kopr pomoci – alespoň podle starých pověr.

Ať už jej pěstujete na zahrádce, nebo kupujete v obchodě, kopr vonný si zaslouží své místo v každé domácnosti. Jeho všestranné využití a bohatá historie z něj dělají skutečný poklad mezi bylinami.

Cesta na talíř

Cesta na talíř

Do restaurací Aramark nakupujeme čerstvé sezónní suroviny od lokálních farmářů a pěstitelů. Pár hodin po sklizni pak připravujeme naše speciality. Snižujeme tím uhlíkovou stopu a zároveň podporujeme místní ekonomiku.