Bylinky můžeme dobře pěstovat po celý rok i uvnitř bytu. Nejběžnější jsou pažitka, petrželka, tymián, rozmarýn, šalvěj, máta, meduňka a šalvěj. Jak je správně zpracovat, aby nám prospívaly po celý rok?
Každá bylinka se používá pro svou schopnost ochutit a ovonět připravovaný pokrm, případně pro jejich léčivé účinky ve formě mastí, čajů nebo koupelí. Ovlivňují trávicí procesy a metabolismus tím, že podporují sekreci trávicích šťáv a enzymů. Zároveň účinkují jako prevence proti nepříjemným zácpám. Některé působí příznivě na cévní stěny – napomáhají předcházet zvýšenému krevnímu tlaku, snižují riziko výskytu aterosklerózy a hladinu cholesterolu.
Jak je zpracovat
K sušení jsou nejvhodnější petrželka, tymián, rozmarýn, šalvěj, máta, bazalka, majoránka a libeček. Uchovávat je můžeme i formou ovoněných olejů, kdy se olej ohřeje a bylinky se v něm macerují. Bylinky lze také rozmixovat s olivovým olejem. K tomuto účelu jsou nejvhodnější měkké druhy jako petrželka, libeček, pažitka, kopr, bazalka, koriandr, kerblík apod. Měkké bylinky lze zároveň rozsekat a zamrazit. Oblíbeným způsobem využití bylinek je také příprava ochucených octů nebo cukrových sirupů.
Využití bylinek
Čerstvé bylinky se hodí téměř do každého pokrmu. Usušené pak především do polévek. Ochucené ovoněné oleje využijete při marinování masa nebo na namáčení chleba. Rozmixované bylinky v olivovém oleji krásně ozdobí krémové polévky, rizota či rybí pokrmy. Mražené bylinky jsou rovněž vhodné do polévek. Bylinkový ocet skvěle zvýrazní polévky, omáčky, dresingy a vinaigretty. Sirupy se hodí třeba na přípravu limonád. Zapomenout nesmíme ani na klíčky, které nádherně ozdobí předkrm, hlavní jídlo i salát.