Zelí je pěstováno téměř po celém světě. Setkáváme se s ním různých tvarech, velikostech a barvách, včetně červené, fialové, bílé a zelené, a jeho listy mohou být zvrásněné nebo hladké. A ačkoli je zelí nabité živinami a zkonzumujeme ho za rok opravdu hodně, často si neuvědomujeme, o jak kvalitní zeleninu se jedná.
Zelí znali už staří Řekové i Římané a našlapané v sudech si jej vozili s sebou námořníci na dlouhých plavbách. A protože je zelí vydatným zdrojem vitamínu C, sloužilo zároveň i jako prevence kurdějí (což v té době asi ještě nikdo nevěděl).
Čím je zelí tak výjimečné?
Zelí je nízkokalorickou zeleninou, která je ale velmi vydatným zdrojem celé řady vitamínů (především K, C a kyseliny listové), minerálních látek (především draslíku, vápníku a manganu), nerozpustné i rozpustné vlákniny a rostlinných sloučenin (sulforafanu, kaempferolu, antokyanů, fytosterolů,..), s pozitivním dopadem na naše zdraví. Proto mnoho odborníků považuje zelí a kysané zelí za naší tradiční super potravinu. Díky tomu nám pravidelná konzumace syrového či kysaného zelí může pomoci řešit některé zdravotní komplikace nebo působit proti nim preventivně.
Jde především o udržování zánětlivých procesů pod kontrolou, preventivní působení proti vzniku kardiovaskulárních či onkologických onemocnění. Zelí v našem jídelníčku také zlepšuje naše trávení a vyprazdňování a je zdrojem prebiotické vlákniny, vyživující zdraví prospěšné mikroorganismy v tlustém střevě.
Jak s ním naložit?
Výhodou zelí v kuchyni je jeho universálnost a všestrannost. Můžeme jej konzumovat jak syrové ve formě různých salátů, tak vařené, jako součást přílohy či různých pokrmů. Můžeme jej velmi dobře fermentovat a vyrábět zelí kysané, které můžeme opět využít mnoha způsoby. Prostě, zelí v jakékoli formě má v naší kuchyni zcela tradiční a letité místo a údajně jej zkonzumujeme za rok tolik, jako brambor.