Dýni, kterou jsme mnozí v minulosti vnímali jen jako prapodivnou náhražku ananasu ve formě kompotu, se dnes stala častou surovinou i v naší kuchyni díky stoupajícímu zájmu o zdravější životní styl.
Dýně je vlastně ovocem, ale zvykli jsme si je řadit mezi zeleninu (stejně jako například rajčata). Na světě existují desítky druhů dýní a všechny pocházejí ze Střední Ameriky, odkud se rozšířily do celého světa. Jednou z nejpopulárnějších dýní, alespoň v našich končinách je dýně Hokkaidó pro svou nasládlou oříškovou chuť a možnost její konzumace i se slupkou, která je na rozdíl od ostatních dýní měkká. Konzumace s sebou nese celou řadu zdravotních výhod.
Dýně není nijak energeticky vydatná, ale kromě dobré nálože vitamínů a minerálů obsahuje i celou řadu sloučenin, které podporují naše dobré zdraví. Dýně obsahuje antioxidanty, jako je alfa-karoten, beta-karoten a beta-kryptoxanthin, které pomáhají neutralizovat volné radikály a zabraňují poškození buněk.
Laboratorní studie a studie na zvířatech ukázaly, že tyto antioxidanty chrání pokožku před poškozením sluncem a snižují riziko rakoviny, očních chorob a dalších nemocí. Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit náš imunitní systém. Lutein a zeaxanthin jsou prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a katarakty. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojeny s přínosy pro zdraví srdce.
V kuchyni je dýně univerzální surovinou a snadno se přidává do našeho stravování, a to jak do sladkých, tak i do slaných pokrmů. Z dýně můžeme vyrobit vynikající polévku, pečenou přílohu, můžeme z ní vyrobit pyré, rizoto či přidat například do bramborových noků. Stejně dobře můžeme použít dýni při pečení koláčů, výrobě pudingů či palačinek. A nezapomínejme ani na semínka dýně, která můžeme opéct a přidat do salátů či polévek.